Od 6 maja 2024 r. w systemie OSF można składać wnioski w programie pod nazwą „Doskonała nauka II”. Program jest wspierany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego i składa się z modułów:

1. „Wsparcie konferencji naukowych” – w ramach którego jest wspierana realizacja projektów polegających na organizacji konferencji naukowych prezentujących osiągnięcia naukowe, w tym najnowsze wyniki badań naukowych lub prac rozwojowych. Wysokość dofinansowania ze środków finansowych na szkolnictwo wyższe i naukę wynosi - nie więcej niż 400 000 zł.

2. „Wsparcie monografii naukowych” – w ramach którego jest wspierana realizacja projektów polegających na:
     a. tłumaczeniu na języki kongresowe (angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski lub włoski) lub wydawaniu monografii naukowych o wysokim poziomie naukowym i istotnym znaczeniu dla rozwoju nauki lub wzrostu polskiej gospodarki, prezentujących osiągnięcia naukowe, w tym najnowsze wyniki badań naukowych lub prac rozwojowych, w celu wprowadzenia tych osiągnięć do obiegu krajowego lub międzynarodowego, oraz
     b. udostępnieniu monografii naukowych, o których mowa powyżej, w Internecie, w ramach otwartego dostępu, w sposób nieodpłatny i bez technicznych ograniczeń. Wysokość dofinansowania ze środków finansowych na szkolnictwo wyższe i naukę wynosi nie więcej niż 80 000 zł. (przy czym dofinansowanie to nie może stanowić więcej niż 90% całkowitego kosztu realizacji projektu).

Warunkiem udziału w programie jest przedstawienie projektu:

-którego okres realizacji wynosi maksymalnie 24 miesiące;
-który nie obejmuje działań finansowanych z innych środków pochodzących z budżetu państwa;
-którego koszty pośrednie nie przekraczają 10% kosztów bezpośrednich dofinansowanych ze środków finansowych na szkolnictwo wyższe i naukę.

Nabór wniosków w ramach programu odbywa się w systemie OSF i trwa od 6 maja 2024 r. od godziny 8.00 do 7 czerwca 2024 r. do godziny 16.00.

W ramach konkursu Akademia może złożyć maksymalnie trzy wnioski w ramach dwóch modułów: „Wsparcie konferencji naukowych” oraz „Wsparcie monografii naukowych”. Osoby zainteresowane aplikowaniem w tym konkursie proszone są o zgłoszenie chęci uczestnictwa do Działu Nauki w terminie do 29 maja. W przypadku zgłoszenia się większej liczby chętnych niż pozwala na to regulamin, decyzję o wyznaczeniu wniosków do dalszego procedowania podejmie Prorektor ds. naukowych.

Więcej informacji na stronie MNiSW.